Jdi na obsah Jdi na menu
 


Naše trable s kulháním aneb tolik diskutovaný vápník

Naše trable s kulháním a tolik diskutovaný vápník

Bella je náš první leonberger, takže zkušenosti s tímto obřím plemenem byly u nás nulové. 

Před 22 lety jsem sice měla psa Dana - německého ovčáka bez PP, ale copak byly za „totáče“ nějaké granule, jako je to dnes? Krmilo se většinou masovým vývarem s masíčkem, těstovinami, nebo rýží, nebo s chlebem. A přesto z Dana vyrostl moc krásný a mohutný pes, který neměl nikdy problémy s nohama, nikdy nekulhal a dá se říci, že skoro nikdy nemarodil. Jen jednou – to někde chytil parvovirózu, hrůza, tenkrát se ještě proti ní neočkovalo, tedy aspoň v Mostě né. Ale naštěstí se z toho po 14 dnech díky injekcím dostal.

Tenkrát Zverimex byl v Mostě pouze jeden a to v žalostném stavu, co se týče pamlsků nebo vitamínů či minerálů pro psy, o krmivu se vůbec nezmiňuji, žádné nebylo. Veterinární ordinace byla v Mostě také jenom jedna, jediný veterinář, který byl věčně namazaný, ale naštěstí jsem k němu chodila s Danem jen na očkování.

 

Takže, když jsme si přivezli Bellinku, byla to pro nás obrovská radost, ale zároveň i velká starost.  Bellinka od sedmého týdne hodně kulhala na pravou přední nožičku, trvalo to skoro až do pátého měsíce. Nebyl to moc veselý pohled, ale hlavně jsme se obávali, abychom něco nezanedbali. Okamžitě jsme na radu paní chovatelky začali doma dávat od osmého týdne vápník Calcium Citrát. Člověk samozřejmě shání předem informace, jak se o obří štěňátko starat, co vše je zapotřebí apod. Víme, že u leonbergerů je kulhání do dvou let dá se říci „běžné“, ale přeci to člověka vždycky vyvede z míry. Největším rozčarováním u mne bylo to, že v dnešní „moderní“ době jsou tak rozporuplné názory některých veterinářů a na druhé straně chovatelů-pejskařů. Píši o tom, co si asi plno lidiček s obřím plemenem zažilo, co je už známé, ale protože jsme dlouho žádného pejska neměli, tak mě to dost zaskočilo.

Na jedné straně veterináři (né všichni, ale většina se kterými jsme se setkali) – „Hlavně nedávejte ke granulím žádný vápník“, „Čím krmíte?“  „Musíte krmit jenom granulemi, ničím jiným, jinak budete mít mrzáka se špatnýma nohama““Máte už moc velké štěně, neměla by už tolik růst, musíte dávat méně krmiva“. Volám paní Pavlovské, zda máme pokračovat v přidávání vápníku, když jsou veterináři tak svorně proti. Odpověděla  Ano, pokračujte, a tak jsme naštěstí pokračovali.

Jéžišmarjá Bellu máme skoro dva měsíce doma (jsou jí tedy 4 měsíce) a pořád kulhá, navštívili jsme  veterináře v Mostě i v Postoloprtech .V Postoloprtech  ambiciózní mladý lékař udělal okamžitě rentgen, hrůza. Jeho diagnostika – „do roka bude nutná operace a měli byste dávat dietní granule HILLS“.  Ale pane doktore, vždyť je to štěně, proč hned dietní granule, vždyť mi sotva sežere doporučenou odměřenou denní dávku granulí (dávám granule Arden Grange Puppy Large Breed). Někdy mi nežere skoro dva dny, takže i tu dávku, kterou by měla dostávat, myslím tím i příjem Ca, P, vitamín A, D3, E je asi dle mého názoru nedostačující.  Ty granule sice neznám, ale nejlepší jsou HILLS, odpověděl.  Porozhlédnu se po ordinaci, opravdu, všude většinou visí reklamní letáky na granule HILLS, čím to asi bude? Pane veterináři, ale jestli platí pořád to, že doporučená denní potřeba vápníku u štěňat obřích plemen je v období 4-6měsíců cca 300-480 mg/kg na den?  Začal mávat rukama „ ne to už vůbec neplatí, to jsou zastaralé názory“, odpověděl mi. Odcházíme, jsem z toho doslova otrávená, co tedy máme dělat? Co je správné? Kdyby Bella tak nekulhala, takové věci bychom nemuseli vůbec řešit.

Nedalo mi to, píši emailem na veterinární kliniku ve Stodůlkách, mají moc pěknou internetovou poradnu.

Do té doby než přišla odpověď i nadále pokračujeme v přidávání vápníku Calcium Citrát. Granule mi Bella přestává skoro žrát, to přeci také nejde za každou cenu jí tím cpát, když mi to nechce. Přecházíme na masíčko se zeleninou, je radost jí pozorovat s jakým nadšením a chutí baští.

Tady je můj dotaz a odpověď ze Stodůlek.

Kolik má být denní dávka vápníku u štěňat obřích plemen
Karlovsj

19.11.2009 

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaká je doporučovaná denní potřeba - dávka vápníku a fosforu v krmivu u štěňat obřích plemen ve věku 4-6 měsíců. Tedy kolik mg Ca a P/na 1 kg váhy štěněte/na 1 den. Děkuji.

 

Odpověď na dotaz
MVDr. Marta Skrejvalová

11.12.2009 

Dobrý den,
denní potřeba vápníku u dospělého psa je cca 100 mg/kg váhy, u štěňat může být až 3násobná, tj kolem 300 mg/kg aktuální hmotnosti štěněte. Poměr Ca a P dodávaného v krmivu je přibližně 1,4 - 1,5:1. Velmi podrobné informace se dočtete na serveru www.mujpes.cz a eshop.cerberus.cz.
S pozdravem MVDr. Marta Skrejvalová  

 

Hurááá konečně odpověď, na kterou jsem čekala a která mi vlastně utvrdila v tom, že to snad děláme správně a že nejde o žádný zastaralý názor, jak mi tvrdil veterinář.

Je mi jasné, že každý pes je jiný a co pomáhá jednomu nemusí platit u druhého, je to prostě příroda, ale matematika se až tak ošálit nedá takže :

teď trochu matematiky, která dokazuje kolik chybí vápníku v denní dávce granulí:

Kolik vápníku tedy Bella denně potřebuje?

(Denní potřeba vápníku u štěňat mezi 4-6měsícem je cca 300-480 mg/kg dle informací z internetu):

 

480mg Ca/den x 40,5kg (váha Belly) = 19440 mg = 19,44 g /den Ca - toto je tedy zhruba denní množství vápníku, které by měla každý den do sebe dostat

 

Kolik vápníku je tedy v granulích?

ROZBOR  KRMIVA ARDEN GRANGE dle http://www.ardengrange.cz/

Puppy/Junior Large Breed: with fresh chicken and rice

Arden Grange Puppy Large Breed – obsahuje: Ca 1,40%

 P   0,95%

Výpočet :  

Krmím podle návodu (věk + váha psa)  650g denně a v této dávce je zhruba

             650 g denní dávka = 650g*0,014 = 9,10g Ca denní dávka v granulích

             650 g denní dávka =650g*0,0095= 6,18g P  denní dávka v granulích

 

To znamená, že chybí denně Belle v granulích 10,34g Ca/den!!!

19,44g/den - 9,10g/den v granulích = 10,34 g/den

 

A co  poměr vápníku a fosforu

 

  POMĚR Ca:P :  9,10 : 6,18 = 1,47 : 1

  poměr Ca:P = 1,47 : 1 není úplně ideální, ale je v normě

        (V období intenzivního růstu má být poměr asi 1,6–2 : 1)

Prostě pořád mi to podle rad veterinářů s tím dostatkem vápníku v granulích nějak nevychází.

Ještě je další otázkou, nakolik umí organismus štěňátka dotovanou dávku vápníku v těle využít a vstřebat ke svému prospěchu. Ale nemyslím si že, by se mi povedlo předávkovat psa vápníkem, to by musely být opravdu koňské dávky.

 

Už si připadám, jak blázen, pořád do jednoho roka Belly přepočítávám, podle aktuální hmotnosti a věku, deficit Ca, který tam pořád je a doplňujeme ho každý den.

Porovnávám ještě také složení doporučovaných různých druhů super-prémiových granulí pro štěňata obřích plemen. Např. Purina Pro Plan (Ca 1,20%, P 1,00%), ORIJEN(Ca 1,40%, P 1,10%), EUKANUBA  ALL BREEDS(Ca 1,20%, P 0,96%), FirstMate (Ca 1,65%, P 1,16%), aj.

Všechna jsou tak nastejno kvalitní, co se týče složení a poměru Ca a P, i jeho množství v % .

Takže zatím jsem žádný větší zázrak nenašla, kde by mi vápník vycházel lépe jak v poměru k fosforu, tak co do množství  vápníku.

Bohužel!

 

P.S.

  • Po  5. měsíci přestala Bella úplně kulhat na pravou přední nožičku. Také se jí už přední noha hezky srovnala.
  • Občas během roka Bella kulhá na zadní levou nohu.
  • 28.1.2011 Belle je 20 měsíců  - JUPÍÍÍ rentgen DKK A/A, DLK 0/0. 
  • Dále přidáváme, ale již samozřejmě v menším množství vápník, minerály a samozřejmě i kloubní výživu.
  • Od února 2011 jsme začali dávat lidské PROENZI 3+, Bella přestala po 14 dnech úplně kulhat na levou zadní nohu. (kulhala na ni sice trochu, ale skoro ½ roku) ZAKLEPU!!! Snad už je vše v pohodě!